Пенсійне забезпечення

 

Переваги отримання пенсії через банківські установи

 

Виплата пенсії через банківські установи має ряд переваг як для пенсіонерів так і для пенсійної системи в цілому, а семе:

Øзарахування коштів на пенсійні рахунки відбувається не пізніше наступного банківського дня після проведення фінансування, а шлях коштів від Пенсійного фонду України до поштового відділення зв`язку триває три робочі дні. Тобто, виплата пенсії через банки значно скорочує термін обігу коштів на виплату пенсій і грошової допомоги, спрощує облік і контроль їх руху та зменшує витрати Фонду;

Øпенсіонер, відкривши пенсійний рахунок, може одержати пенсію в будь-який зручний для нього час у відділенні банку або через банкомат;

Øзняти з поточного пенсійного рахунку як усю зараховану суму, так і її частину, а на залишок коштів банк нараховуватиме відповідні відсотки, таким чином, у кожного пенсіонера з`являється  можливість одержати невеликий додатковий дохід;

Øнадається можливість сплатити за комунальні послуги, розрахува-тися карткою за товари тощо;

Øв разі відкриття карткового рахунку - можливість зняття коштів 24 годинина добу, 7 днів на тиждень через мережу банкоматів на території України;

Øякщо пенсіонер з якихось причин не зміг отримати виплату через поштове відділення, кошти повертаються на рахунок Пенсійного фонду, і одержати їх можна буде лише у наступному місяці. «Банківські» гроші залишаються доступними у будь-який момент після надходження на рахунок (картку);

Øздійснення виплати пенсій через банківські платіжні картки не тільки відкриває для літньої людини нові можливості щодо комплексного обслуговування, але й економить її вільний час: тепер не потрібно стояти в черзі в касі банку для отримання пенсій та грошової допомоги, можна скористатись мережою банкоматів;

Øу разі переїзду, від`їзду на лікування або відпочинок не виникає необхідності брати з собою значну суму коштів готівкою;

Øкартковий рахунок дасть можливість отримати гроші через мережу банкоматів або в будь-якому відділенні уповноваженого банку на території україни;

Øустанови банків не тільки забезпечують видачу належних одержувачу виплат у зручний саме для нього час, але й сприяють процесу накопичення пенсіонерам коштів, оскільки залежно від тривалості зберігання їх на поточному рахунку збільшується сума нарахованих відсотків.

Потрібно зазначити, що виплата пенсій через банківські установи регулюється Порядком, затвердже-ним Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596.

Щороку на конкурсній основі затверджується перелік банків, уповноважених обслуговувати поточні рахунки пенсіонерів і одержувачів допомоги. Отже, з переліку банків пенсіонер самостійно може обрати фінансову установу, беручи до уваги умови обслуговування й зручне місце розташування.

      На території Тиврівського району працюють наступні банківські устанои:

- Ощадбанк

- Газбанк

- Приватбанк

- Райффайзен Банк Аваль

Пенсійний фонд захищає інтереси пенсіонерів, у тому числі і перед банками. За несвоєчасну виплату сум пенсій одержувачам, або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, на установи Банку накладається штраф.

Для одержання пенсійної виплати через банківську установу, необхідно відкрити рахунок в банку і написати відповідну заяву в територіальному управлінні Пенсійного фонду України, або ж заяву можна залишити у відділенні банку, і працівники банку передадуть її до управління.

Відкриття і обслуговування пенсійних рахунків - безкоштовне.

 В будь-який час пенсіонер має право відмовитись від послуг одного банку і скористатись послугами іншого.

Детальну інформаціюз питань отримання пенсії через банківські установи можна отримати безпосередньо звернувшись до Вінницького приміського об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (смт.Тиврів, вул.Тиверська , буд.22) або за телефоном гарячої лінії.

 

 

 

Телефон «гарячої лінії» Вінницького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Тиврів):

 

(04355) 2-14-53

 

КОНТАКТ -ЦЕНТР

Пенсійного фонду України

0 800 503 753

 

Офіційний веб-сайт Пенсійного фонду України

htpp//www.pfu.gov.ua

 

Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України

htpp//www.portal.pfu.gov.ua

 

Необхідність пенсійної реформи та

законодавчі ініціативи

   

       Розбалансованість пенсійної системи призвела до зниження рівня життя пенсіонерів, втрати довіри  громадян до власної держави та катастрофічного рівня дефіциту Пенсійного фонду.

   Вихід тільки один - здійснення пенсійної реформи.

   В умовах , за яких українські пенсіонери опинились на межі виживання, метою такої реформи є відновлення соціальної справедливості пенсійного забезпечення та диференціація пенсії в прямій залежності від тривалості стажу та рівня заробітку людини.

  Наступним етапом на цьому шляху стане осучаснення пенсій для нинішніх пенсіонерів.  Останнє таке осучаснення здійснювали ще у 2012 році за параметрами 2007-го року.

   Тому Верховна рада України прийняла в першому читанні   законопроект   «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (№ 6614). Закон має набути чинності з 1 жовтня 2017 року - частково, а з 1 січня 2018 року - у повному обсязі.

    Основні  зміни :

 1. Перерахунок раніше призначених пенсій з 1 жовтня 2017 року з використанням:

-середньої  зарплати за останні три роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн. -вартість одного року стажу - 1,35%;

-стажу 30 років для жінок і 35 років для чоловіків для обчислення пенсії в мінімальному розмірі ( для пенсій, призначених до 01.10.2011, за стаж відповідно 20/25 років;

- показника прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 01.12.2017 р. (1373 грн.), замість такого показника станом на 01.10.2017 р. (1312 грн.)

  2. Різні правила призначення пенсії за віком на перехідний період 2017-2019 рр. :

2017 року: вартість одного року стажу- 1,35%. Середній заробіток для обчислення пенсії (осучаснення заробітку, з якого обчислена пенсія): за три роки (3764,40 грн.);

2018 року : вартість одного року стажу  - 1 %. Середній заробіток для обчислення пенсії (осучаснення заробітку, з якого очислена пенсія): за два останні роки (2016 і 2017).

починаючи з 2019 року: вартість 1 року стажу -1% із застосуванням середньоїзарплати за останні три роки .

3. Вимоги до стажу як умова виходу на пенсію:

- мінімальний вік виходу на пенсію  у 60 років за умови наявності необхідного стажу 25 років на 01.01.2018  - чоловіки, у  58-60  років при стажі 25 років на 01.01.2018 - жінки. Стаж роботи збільшується на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028 році;

-вік  виходу на пенсію у 63 роки за умови наявності стажу  на 01.01.2018 від 15 до 25 років. У наступні роки цей стаж щороку, відповідно, збільшується на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році;

-у 65 років будуть виходити на пенсію при стажі роботи на 01.01.2019 15 років, але не менше 16 років. Цей мінімальний стаж щороку збільшується на 12 місяців, тобто у 2020 році необхідний стаж від 15 до 17 років; у 2021- від 15 до 18 років і т.д; у 2028 році, відповідно, від 15 до 25 років.

 

Заступник начальника управління

приміського об’єднаного

управління ПФУ у Вінницькій обл.

Малишкіна П.С.

 

 

В травні пенсії будуть перераховані

 

    Відповідно до Законів України   «Про Державний бюджет України на 2017 рік»  № 1801-YІІІ від 21.12.2016 ) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-YIII з  1 травня 2017 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність буде збільшено на 5,2 % і становитиме  1312 грн.

     Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги , пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексацій та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) на 2017 рік є сталим - 10740 грн. і не буде змінюватись у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність.

    Виходячи з   прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність буде переглянуто:

- мінімальний розмір пенсії за віком (за наявності страхового стажу у жінок 20 років і чоловіків - 25,  пенсії   яким були призначені до  01.10. 2011 року, та за наявності страхового стажу у жінок 30, а у чоловіків -35 років  в разі виходу на пенсію після 01.10.2011 року).

- доплата за понаднормовий стаж відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсіне страхування» (крім пенсіонерів, які працюють)

- мінімальні розміри пенсій по інвалідності та в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне стрвахування»

- мінімальні розміри пенсій у разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців, які призначені згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»

- пенсії за особливі заслуги  відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»

- підвищення, перебачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інші виплати, розмір яких визначений із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

   Пенсіонерам не потрібно звертатись до органів Пенсійного фонду , оскільки територіальними управліннями пенсії будуть перераховані автоматизовано. 

 

Заступник начальника управління

приміського об’єднаного

управління ПФУ у Вінницькій обл.

Малишкіна П.С.

 

Травневий перерахунок пенсій

 

    З  1 травня 2017 року підвищено розмір прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність  з 1247 грн. до  1312 грн.

        Із 35302 пенсіонерів, які перебувають на обліку в управлінні розмір пенсії збільшився у 29179. В середньому розмір пенсії  збільшився на 59 грн.,  а місячна потреба в  коштів на виплату пенсій зросла на 1714 тис. грн.

    Перерахунок пенсій з урахуванням підвищення  мінімального розміру пенсій    проведено  тільки непрацюючим пенсіонерам, обчислений відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

   Незалежно від того, чи працює пенсіонер чи ні, розмір пенсійної виплати інвалідам та одержувачам пенсій у разі втрати годувальника перераховано, виходячи із прожиткового мінімуму 1312 грн. Водночас,  у разі подальшого звільнення з роботи та звернення  в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання  з відповідною заявою, пенсію особі буде перераховано з дня, наступного за днем звільнення.

   Щодо інших пенсійних виплат, надбавок і підвищень до пенсії, які встановлені у відсотках до прожиткового мінімуму, то вони також перерахувались із збільшенням прожиткового мінімуму.

   Перерахунок проведено автоматизовано, за матеріалами пенсійних справ. 

 

Заступник начальника управління

приміського об’єднаного

управління ПФУ у Вінницькій обл.

Малишкіна П.С.

 

ЯКІ ДОПЛАТИ ВСТАНОВЛЮЮТЬ ДО ПЕНСІЙ ?

     Певний вид підвищень і доплат установлюють до всіх пенсій незалежно від закону, за яким ці пенсії призначено. Це зокрема: підвищення відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; підвищення відповідно Закону України „Про жертви нацистських переслідувань”;  пенсії за особливі заслуги перед Україною (як надбавка до пенсії); підвищення за проживання на забрудненій унаслідок Чорнобильської катастрофи території; додаткова пенсія особам, віднесеним до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і потерпілим; цільова грошова допомога відповідно до Закону України „Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни”; компенсаційна виплата відповідно до статті 52 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; державна соціальна допомога на догляд у порядку й на умовах, передбачених у Законі України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”.

      Громадянам виплачують також надбавки й підвищення, передбачені в окремих пенсійних законах або постанові уряду, у якій чітко визначено, до яких саме пенсій установлено відповідну надбавку.

     Це, зокрема, стосується надбавки на догляд інваліду чи пенсіонерові, який потребує постійного догляду та є одиноким; надбавки на непрацездатного утриманця пенсіонерам, які не працюють; підвищення репресованим (реабілітованим) громадянам та членам їхніх сімей, яких було примусово переселено.

    У постанові Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654, зокрема, визначено, що: пенсіонерам, які не працюють та які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавку до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, передбачену в законах „Про пенсійне забезпечення” і „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” виплачують у розмірі 150грн. на кожну дитину; громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і яких згодом було реабілітовано, до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, які виплачують замість пенсії, підвищення (установлене в пункті „г” статті 77 Закону України „Про пенсійне забезпечення”) здійснюють у розмірі 54,40 грн. , а членам їхніх сімей, яких було примусово переселено,-43.52 грн.; інвалідам І групи, одиноким інвалідам ІІ групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку; одиноким інвалідам ІІІ групи, що досягли пенсійного віку; одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду та які отримують пенсію відповідно до законів „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”), виплачують надбавку на догляд у розмірі 50грн.  До пенсії за вислугу років, призначеної згідно із Законом України „Про прокуратуру”, установлюють надбавки на утримання непрацездатних членів сім”ї та на догляд за одиноким пенсіонером. Членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, до пенсії у зв’язку із втратою годувальника надають доплату в розмірі прожиткового мінімуму, визначеного в законодавстві для осіб, які втратили працездатність.

 

ЕНСІЇ ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ

       Згідно з пунктом 8 статті 1 Закону України “Про особливі заслуги перед Україною”, у редакції що була чинною до 01.01.2014 року, пенсії за особливі заслуги призначаються матерям, які народили п”ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. 4 квітня 2013 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення зміни до статті 1 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, який набув чинності з 1 січня 2014 року.  Відповідно до внесених змін із 01.01.2014 р., якщо у разі  смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання п”ятьох  та більше дітей до шестирічного віку здійснювалось батьком, право на пенсію за особливі заслуги перед Україною надається батькові. При цьому враховують дітей, усиновлених у визначеному порядку.

     Варто нагадати, що згідно із Законом України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, пенсії за особливі заслуги встановлюють  громадянам України , що мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення в галузі науки, освіти, охорони здоров”я, фізичної культури і спорту тощо.

       Категорії громадян, які мають право на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, визначено в статті 1 Закону.

     Пенсію за особливі заслуги встановлюють як надбавку до розміру пенсії, на яку особа має право згідно із законом, у розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність, незалежно від розміру пенсій. Розмір надбавки визначають відповідні комісії залежно від заслуг особи.

     У разі коли особа одночасно має право на надбавки, зазначені в кількох пунктах статті 1 Закону, призначають ту надбавку, що є більшою, у максимальному розмірі. 

     Пенсію за особливі заслуги встановлюють із дня звернення щодо призначення пенсії, але не раніше за дату набуття чинності положень закону, що визначає право на таку пенсію. Днем звернення з приводу встановлення пенсії за особливі заслуги вважають день прийому заяви про порушення клопотання щодо встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма належними документами. Якщо таку заяву надсилають поштою і при цьому подають усі необхідні документи, то днем звернення щодо встановлення пенсії за особливі заслуги вважають дату, вказану на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі  коли до заяви додано не всі належні документи, орган, що готує документи для встановлення пенсії за особливі заслуги, повідомляє заявника, які документи потрібно подати додатково. Якщо такі документи буде подано не пізніше як через три місяці з дня повідомлення про необхідність їх подання, то днем звернення щодо встановлення пенсії за особливі заслуги вважають день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

 

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ТИХ, ХТО ЗВЕРТАЄТЬСЯ ЗА  ПРИЗНАЧЕННЯМ ПЕНСІЇ

·                  Для призначення будь-якого виду пенсії необхідно подати до місцевого управління Пенсійного фонду відповідну заяву (бланк заяви можна отримати у спеціалістів відділу з обслуговування та розгляду звернень громадян управління) та  документи, необхідні для призначення певного виду пенсії.

·       Для оформлення пенсійного посвідчення Вам необхідно заповнити анкету (яку надасть спеціаліст Фонду) та надати фото.

·       Якщо до заяви подані не всі необхідні документи, Ви маєте право надати їх протягом трьох місяців з дня подачі заяви.

·      Прийнявши заяву спеціаліст має видати розписку-повідомлення  з переліком документів, які необхідно подати додатково протягом 3 місяців та пам’ятку пенсіонера.

·        Після надання всіх документів пенсія має бути призначена протягом 10 днів.

·      Після виготовлення пенсійного посвідчення, спеціаліст повідомить Вас в телефонному режимі про можливість його отримання.

Документи, які подаються для призначення
пенсії за віком:

- паспорт  (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). Іноземні громадяни та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання (реєстрації);

-      довідка про присвоєння ідентифікаційного номера (якщо довідка відсутня через релігійні переконання - копія сторінки паспорта  з відповідною  відміткою);

 -       трудова книжка, диплом про навчання, військовий квиток, довідки, свідоцтва про народження дітей (жінкам, які у період до досягнення дитиною 3-річного віку не працювали), строкові договори чи довідки про підтвердження укладення строкових трудових договорів про роботу на Крайній Півночі, спеціальний торговий патент, або свідоцтво про сплату єдиного податку, або патент про  сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідку про сплату страхових внесків фізичною особою, яка здійснювала підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004); 

-    довідка про заробітну плату за 60 місяців роботи підряд до 01.07.2000 (за бажанням або якщо з 01.07.2000 не відпрацьовано 60 місяців).

         У разі призначення пенсій за віком зі зниженням пенсійного віку додатково подаються документи, які підтверджують таке право.

Документи, які подаються для призначення
пенсії по інвалідності:

   Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.  Виписка з акта огляду МСЕК, яка надається для призначення пенсії по інвалідності, надсилається органом МСЕК до органу, який призначає пенсію, за місцем проживання пенсіонера.

       Для військовослужбовців строкової служби надається копія свідоцтва про захворювання, видана і завірена військовим комісаріатом за місцем зняття військовослужбовця з військового обліку або довідка військово-лікарської комісії.

         Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то замість копії свідоцтва про захворювання подаються довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що інвалідність пов'язана з проходженням військової служби.

         Крім довідки про інвалідність до заяви про призначення пенсії по інвалідності додаються всі документи, необхідні для призначення пенсії за віком.

Документи, які надаються для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника:

- заява;

- трудова книжка, диплом  про навчання, військовий квиток, довідки (інші документи про стаж годувальника);

- довідка про заробітну плату за 60 місяців роботи підряд до 01.07.2000р. (за бажанням або якщо з 01.07.2000 не відпрацьовано 60 місяців);

- довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера померлому годувальнику (якщо є такий документ);

- свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

- довідка ЖЕКу про склад сім'ї померлого годувальника;

- копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (свідоцтво про народження, про укладення шлюбу, тощо);

- свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім;

- довідки навчальних закладів про навчання за денною формою (для дітей у віці  від 18 до 23 років);

- довідка з житлових органів про спільне проживання з померлим чи рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні;

- експертний висновок якщо смерть, пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС.       

 

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПЕНСІОНЕРІВ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ ЧИ ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ З РОБОТИ

     Окремі складові пенсійної виплати встановлюються в залежності від того, працює особа чи ні. Тому важливо своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду про своє працевлаштування чи звільнення з роботи.

    Працюючим пенсіонерам пенсія не виплачується, якщо призначена:

·          достроково з урахуванням норм законів України "Про зайнятість населення" (за скороченням чисельності), "Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему" (в зв’язку з закриттям Чорнобильської АЕС) та "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" (за станом здоров’я) у період до досягнення загальновстановленого пенсійного віку;

·          жінкам, які народилися після 01.10.1956 р. та скористалися правом дострокового виходу на пенсію по досягненні 55-річного віку зі зменшенням її розміру до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

·        за вислугу років у період роботи особи за спеціальністю, що дає право на призначення пенсії за вислугу років;

·           соціальна пенсія (крім соціальних пенсій інвалідам з дитинства).

Розмір пенсії змінюється:

·       Якщо особа працює, її пенсія (мінімальний розмір пенсії на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та доплата за понаднормовий стаж від такого прожиткового мінімуму) не перераховується в зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму.

·    Якщо інвалід ІІ чи ІІІ групи працює, пенсія по інвалідності виплачується у розмірі 90 % чи відповідно 50 % пенсії за віком (обчисленої від стажу та заробітку з урахуванням мінімального розміру та доплати за понаднормовий стаж). Непрацюючі інваліди ІІ та ІІІ груп, за їх вибором та за наявності необхідного страхового стажу, мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

·   Непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, виплачується надбавка на утриманців.

·    Працюючий пенсіонер має право на перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу. За таких умов можливо провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, та із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або з урахуванням страхового стажу та зарплати, визначеної згідно із ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано при обчисленні пенсії.

       Якщо після призначення пенсії пенсіонер набув менше 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через 2 роки після призначення пенсії з урахуванням набутого страхового стажу та із заробітної плати, з якої було обчислено пенсію.

    Слід пам’ятати, що в будь-якому випадку у разі працевлаштування (звільнення з роботи), тобто зміни статусу (працюючий чи не працюючий), слід повідомляти орган Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії.

   Особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, вважається працюючою особою.

 

ВИПЛАТА ПЕНСІЙ

Способи отримання пенсії:

Пенсії виплачуються за місцем проживання через виплатні об’єкти поштового зв’язку – відділення та пункти поштового зв’язку.

Виплата пенсій здійснюється у виплатних об’єктах поштового зв’язку та з доставкою додому.

За заявою пенсіонера пенсію можна отримувати в установах уповноважених банків, з якими укладені угоди управлінням Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку.

Список відповідних установ банків розміщено поряд.

Заяву про перерахування пенсії на рахунок у банку можна подати до управління Пенсійного фонду України або залишити у банку після відкриття рахунку.

Для заміни установи банку або способу отримання пенсії пенсіонером подається заява до свого управління Пенсійного фонду України.

Строки виплати пенсії:

Пенсія виплачується щомісяця з 4 по 25 число місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі.

Дата виплати пенсії через підприємства поштового зв’язку встановлюється згідно з графіком виплати пенсій, який складається відповідно до територіальних дільниць.

Дата отримання пенсії через установу банку визначається відповідно до графіку перерахування коштів до банку з урахуванням рівномірного розподілу пенсійних коштів.

Право першочергової виплати мають інваліди війни, учасники бойових дій та сім’ї загиблих у роки війни.

 

НЕДООТРИМАНА ПЕНСІЯ У ЗВ’ЯЗКУ ЗІ СМЕРТЮ ПЕНСІОНЕРА

Пенсія, яка належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою у  зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті пенсіонера, незалежно від дати смерті.

Протягом шести місяців від дня смерті пенсіонера недоотримана пенсія виплачується членам його сім’ї, які проживали разом з померлим  на день його смерті.

До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: відповідна заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують родинні стосунки, та документи про спільне проживання з померлим.

Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї або рішення суду.

Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.

Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.

Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії ділиться між заявниками порівну.

Після шести місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.

Недоотримана пенсія виплачується через відділення поштового зв’язку.

 

ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ

Для отримання допомоги на поховання до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:

- заява про виплату допомоги на поховання;

- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (або довідка для отримання допомоги на поховання).

Витяг видається після державної реєстрації смерті відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради може видаватись довідка для отримання допомоги на поховання.

Розмір допомоги на поховання  пенсіонерів, які одержували пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - тримісячна пенсія, але не менше п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Розмір допомоги на поховання  пенсіонерів, які одержували пенсію згідно з іншими законами – розмір двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Якщо пенсіонер перебував на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою), допомога на поховання не виплачується.

Допомога на поховання виплачується через відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України у день звернення за допомогою на поховання.

Разові доручення дійсні до кінця місця, у якому вони були виписані.

 

встановленого для працездатної особи.

 

02.03.2015 ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ УКРАЇНИ ПРИЙНЯТО ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ ЩОДО ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ"

Зазначений Закон передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення за трьома основними блоками.

БлокІІІ:Зміни умов призначення пенсій

на пільгових умовах та за вислугу років

По-перше, з 01.04.2015 поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.

Положення Закону

Особи, на яких поширюється дія Закону

Вік виходу на пенсію жінок

змінюється

 

з 45 років до 50 років

 

- жінки, які народилися після 01.04.1970

за списком № 1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України )

з 50 років до 55 років

жінки, які народилися після 01.04.1965

- за списком № 2 (перелік шкідливих та важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України );

- трактористи-машиністи;

- доярки, свинарки;

- зайняті на вирощуванні тютюну;

- робітниці текстильного виробництва;

- водії міського пасажирського

Цей процес відбуватиметься поступово протягом 10 років – кожного року на 6 місяців.

Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи       з 1 жовтня 2011 року.

Також поетапно на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.

Довідково: Законодавством передбачено, що відшкодування коштів на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється Пенсійному фонду України за рахунок коштів підприємств. Проте, відшкодовується лише 64,1% зазначених витрат.

Станом на 01.03.2015 заборгованість підприємств по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій складає 7,7 млрд. грн.

Це призводить до необхідності здійснювати виплату пільгових пенсій фактично за рахунок всіх інших пенсіонерів.

По-друге, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін.

При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінним.

Наприклад:вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по            25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм право та призначити пенсію за вислугу років.

Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться

лише нових пенсіонерів.

 

  Зміни у пенсійному законодавстві
з 1 січня 2016 року
    З 1 січня 2016 року набрали чинності закони України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928, «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909 та    «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України » від 24.12.2015 № 911, якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році.
     Законом «Про Державний бюджет України на 2016 рік» встановлено такі розміри прожиткового мінімуму.
    Для осіб, втратили працездатність: з 01.01.2016 - 1074 грн.; з 01.05.2016 - 1130 грн.; з 01.12.2016.- 1206 грн.
    Для працюючих осіб(мінімальна заробітна плата):з 01.01.2016 - 1378 грн.; з 01.05.2016 - 1450 грн.; з 01.12.2016 - 1550 грн.
    Відповідно до Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році»:
    збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом , на яку нараховується єдиний внесок. Відповідно це становить:      з 01.01.2016 - 34450 грн. (1378 грн.*25);  з 01.05.2016 - 36250 грн. (1450 грн. *25);  з 01.12.2016 -  38750 грн. (1550 грн. *25).
    Продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання.
   Для пенсій, розмір яких перевищує 4134,00 грн. у 2016 році встановлено єдина ставка податку - 15% від суми такого перевищення. Податок не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
    Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України:
    встановлено пенсійний вік особам, які звертаються за призначенням пенсії за вислугу років згідно із п. «а» ст.54, п. «е», «ж» ст.55 Закону України про «Пенсійне забезпечення». Пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу авіації, працівникам освіти, охорони здоров»я та соціального забезпечення, артистам призначаються після досягнення відповідного пенсійного віку.
    Збережено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку особам, які мали вислугу років відповідної тривалості станом на 1 квітня 2015 року або на 1 січня 2016 року.
    Максимальний розмір пенсії/ щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року не може перевищувати 10740 грн. Тобто максимальний розмір пенсії/щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці протягом року не змінюється.
    У 2016 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється  дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
    Ветеранам військової служби, яким пенсію призначено відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсії здійснюється в повному  обсязі. Для виплати пенсії в повному обсязі ветерани військової служби звертаються до органів Пенсійного фонду з заявою і посвідченням. 
    Індексація грошових доходів населення проводиться в разі , коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється у розмірі 103% (зміни до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» внесено Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).
    Відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами згідно Закону України від 08.07.2011 № 3668) при обчисленні розміру пенсії заробітна плата враховується за період страхового стажу  починаючи з 01.07.2000 року. Заробітна плата за будь-яких 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року враховується, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
 
   Заступник начальника управління
   ПФУ у Тиврівському районі                                      Малишкіна П.С.

 

  Про перерахунок пенсії з 1 травня 2016 року

   Згідно зі змінами  до Закону«Про Державний бюджет України на 2016 рік», з 01.05.2016 року переглянуто розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який становить 1130 грн. .
    Відповідно змінились і розміри пенсійних виплат, які обраховують на основі цієї величини. Насамперед із 1 травня зросли розміри пенсій, котрі визначали на рівні мінімальної пенсії за віком для осіб, які мали повний страховий стаж, необхідний для призначення такої пенсії. Тривалість певного страхового стажу залежить від часу призначення пенсії . Наприклад, жінкам, що  вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, для повної пенсії треба було мати 20 років страхового стажу, а чоловікам- 25. Для тих жінок, які вийшли на пенсію після цієї дати, мінімальний стаж має бути 30 років, а для чоловіків - 35. Збільшено мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та учасникам бойових дій, інвалідам - ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС, шахтарям, непрацездатним утриманцям загиблих військовослужбовців. Величина прожиткового мінімуму  (1130 грн.) є базовою для визначення інших видів виплат. Зокрема, виходячи з неї, визначають доплату за понаднормативний стаж (коли, пенсія, обчислена з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати перевищує розмір прожиткового мінімуму), розмір надбавок, підвищень (наприклад, йдеться  про пенсію за особливі заслуги перед Україною, підвищення ветеранам війни та жертвам  нацистських переслідувань).
    З 01.05.2016 року пенсії перерахували тільки тим пенсіонерам, які не працюють.
    Підвищенню не підлягали розміри тих пенсій , які було призначено за спеціальними законами (прокурорам, державним службовцям та ін.). Не збільшилися розміри пенсій осіб, які не мають страхового стажу для повної пенсії (їм пенсію обчислюють пропорційно набутого стажу, могли не збільшитися й розміри пенсій, які індексували відповідно до Закону «Про індексацію грошових доходів населення».
   Якщо пенсію призначили за відсутності повного страхового стажу, який дає право на отримання пенсії на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, то після вересневого підвищення вона може залишитися на рівні мінімальної (949 грн.). Це пов»язано з тим, що уряд ухвалив рішення, яке передбачає фіксацію певних видів виплат  в абсолютній величині, у цьому разі - мінімальної пенсійної виплати особам, які не мають повного страхового стажу. Раніше мінімальну пенсійну виплату «дотягували» як мінімальну пенсію за віком та визначали на одному рівні. Це призвело до того , що в пенсіонерів, які мали 15 років страхового стажу, і в пенсіонерів, що мали 30 років стажу, пенсія була однакова.
   
Заступник начальника управління
ПФУ у Тиврівському районі Малишкіна П.С.

 

Зміни до порядку визначення заробітку
для обчислення пенсії
 
    15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-YIII «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії».
    З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата  (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату  первинними документами або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
    Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року - за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
    Особам, яким пенсії призначенні у період з 01.01.2016 по 14.04.2016 перерахунок призначеної пенсії може бути проведений лише на підставі поданої заяви  з урахуванням термінів, визначених статею 45 Закону України «Про загальнообов’зкове державне пенсійне страхування».
 
Заступник начальника управління
ПФУ У Тиврівському районі
Малишкіна П.С.
 
 
 
Пенсійне забезпечення військовослужбовців
 
     Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ , які брали участь у бойових діях, а також ті , які стали інвалідами внаслідок поранення , контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків  військової служби (службових обов’язків) або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті  чи виконанням інтернаціонального обов’язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів   внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків ) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаних з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи  чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
     Підставою для призначення такої  пенсії може бути : посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержані при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку.
     Пільги, передбачені Законом України  «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються на підставі  відповідного посвідчення ветерана війни.
     Період участі в бойових діях зараховується до страхового стажу в трикратному розмірі.
    Пенсійне забезпечення інвалідів війни може здійснюватись за вибором особи за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» або Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перший Закон передбачає набуття особою статусу військовослужбовця строкової служби. При цьому, пенсія обчислюється із заробітної плати, а кількість набутого страхового стажу не впливає на розмір пенсії. Розмір пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» залежить від розміру заробітної плати та кількості набутого страхового стажу.
 
 
Заступник начальника управління
ПФУ У Тиврівському районі
Малишкіна П.С.
 
 
  Пенсійне забезпечення державних службовців
 
    Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, втратив чинність Закон України  «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р. (далі - Закон 3723-ХІІ), окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12  цього розділу.
   У пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положеньЗакону № 889-VІІІ передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
   Пенсії по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також пенсії за віком ососбам, які не мають права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» як передбачено статтею 90 Закону № 889-VІІІ.
   На призначення пенсії за Законом № 889-VІІІ у порядку, визначеному для осіб , які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, що належить до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону № 3723-ХІІ), можуть розраховувати дві категорії осіб:
1) державні службовці, які на день набрання чинності Закону № 889-VІІІ   (1 травня 2016 року) обіймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 -ХІІ та актами Кабінету  Міністрів України; 
2) особи , які  на день набуття чинності Закону № 889-УІІІ мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею  25 Закону № 3723-ХІІ та актами КМУ .
     Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пенсії особам, які з урахуванням вимог, визначених у пунктах 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, мають право на їх призначення, призначаються за умови досягнення пенсійного віку для чоловіків - 62 роки, для жінок - віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і за наявності страхового стажу для чоловіків 35, для жінок - 30 років.
   До досягнення 62 коків право на пенсію за віком мають державні  службовці - чоловіки 1955 року народження і старші післі досягнення: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - з 1 січня по 31 грудня 1953 року; 61 року - з 1 січня по 31 грудня 1954 року; 61 року 6 місяців - 1  січня по 31 грудня 1955 року.
    Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60%  від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на день звернення щодо призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60% від заробітної плати працюючого державного службовця  відповідної посади та рангу за останім місцем роботи на держаній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 
   Окрім того, оскільки в Законі № 889-VІІІ (стаття 50) змінено механізми визначення заробітної плати державних службовців,  підстави для застосування нормативно-правових актів, ухвалених до набрання чинності цього Закону, під час визначення заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ немає.
   Варто зазначити, що пенсія відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ призначається незалежно від факту роботи, зокрема на державній службі.
   Проте потрібно врахувати порядок виплати пенсій, чинний по 31.12.2016 р., згідно з яким пенсії в період роботи, зокрема на посадах та умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», не виплачуються.
   У період роботи на інших посадах /роботах пенсія , розмір якої перевищує 150% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, виплачується в розмірі 85% від  призначеного розміру, але не менше як 150% від прожиткового  мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
   Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до  цього Закону поновлюється.
   Зазначені вище обмеження  щодо виплати пенсій не застосовуються до інвалідів І та ІІ групи, інвалідв війни ІІІ групи та учасників бойових дій , осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, визначених у пункті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VІІІ від 24.12.2015 р.
 
Заступник начальника управління
ПФУ У Тиврівському районі
Малишкіна П.С.
 
Пенсійне забезпечення резервістів
 
      Набув чинності Закон  «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей».
     У Законі № 1080-УІІІ  від 12.04.2016 р. передбачено, що пенсійне забезпечення резервістів, які стали інвалідами внаслідок виконання обов’язків служби у військовому резерві формувань під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, і членів сімей резервістів, які загинули з тих самих причин, здійснюється в порядку та на умовах, визначених у законодавстві для військовослужбовців відповідних посад і членів їхніх родин.
    Відповідно до Закону, службу у військовому резерві під час особистої участі в антитерористичній операції чи забезпечення її проведення зараховуватимуть до вислуги років для призначення пенсії.
    Окрім того, інвалідів І та ІІ групи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання , пов’язаних із виконанням обов’язків служби у військовому резерві військових формувань під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, вважають ветеранами військової служби.
     Положення цього Закону поширюються на резервістів, які безпосередньо брали (беруть) участь в антитерористичній операції, після набуття чинності Указу Президента України від 14.04.2014 р. № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
 
Заступник начальника управління
ПФУ У Тиврівському районі
Малишкіна П.С.
 

               Пенсія за вислугу років:

                  що змінилося в новому2016 році?
 
          24 грудня 2015 року Верховна рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII.
    Змінами внесено  в Закон України «Про пенсійне забезпечення», що набули чинності з 01.01.2016 року, визначено пенсійний вік педагогам, медикам, працівникам соціального забезпечення, працівникам льотного і льотно-випробного складу та артистам, тобто тим працівникам, яким пенсію за вислугу років  призначали незалежно від віку, лише за умови наявності належної кількості спеціального стажу. 
   Із квітня 2015 року (Закон №213 від 02.03.2015 р.) кількість спецстажу, потрібного для призначення пенсії за вислугу років, поступово збільшується (на 6 місяців щороку).
    До зазначених змін у законодавстві і чоловіки, і жінки виходили на пенсію незалежно від віку. Умовою для цього була наявність необхідного спеціального стажу роботи, також таку пенсію призначали за умови звільнення з посади, що давала право на пенсію за вислугу років. Відтепер для них також встановлено пенсійний вік. Спеціальний стаж залишено без змін (з 1.04.2015 р. його вже було підвищено). Починаючи із січня 2016 року на пенсію виходитимуть після досягнення встановленого пенсійного віку (залежить від дати народження особи). При цьому і чоловікам , і жінкам встановлено єдиний вік виходу на пенсію - 55 років. Однак пенсійний вік збільшуватиметься поступово - від 50 до 55 років. Зокрема, особи  з датою народження по 30.06.1966 р. виходитимуть на пенсію за вислугу років при досягненні 50-річного віку. Ті, хто народився в період з 01.07.1966 р. по 31.12.1966 р. матимуть право на таку пенсію в 50 років 6 місяців, а з 01.01.1967 р. по 30.06.1967 р.- при досягненні 51-річного віку і так далі. Особи, народжені після 01.01.1971 р. виходитимуть на пенсію в 55 років.
  Пенсії за вислугу років призначатимуться при досягненні вказанного вище пенсійного віку та за наявності спеціального стажу, зазначеного в таблиці.
   Водночас збережено право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку особам, які в період до 01 січня 2016 року вже мали вислугу років на відповідних посадах не менше як: на 1 квітня 2015 року - 25 років;   на 31 грудня 2015 року - 25 років 6 місяців.
    Тобто, наприклад, вихователька дитсадка 22 липня 1969 року народження вже відпрацювала на посадах, які дають право на  пенсію за вислугу років станом на 1 квітня 2015 року - 25 років  або станом на 1 січня 2016 року - 25 років 6 місяців, то вона будь-коли може скористатись правом виходу на пенсію, звільнившись із посади, що дає право на таку пенсію. Отже, їй не треба чекати досягнення 53 років 6 місяців.
    Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров»я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою КМУ № 909 від 04.11.1993 року (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 529 від 29.07.2015 р.).
   Спеціальний стаж обчислюють за даними трудової книжки. У разі якщо із записів у трудовій книжці неможливо зробити такий висновок, до районного (міського) управління Пенсійного фонду додатково надається уточнююча довідка закладу (установи). Також під час вирішення цього питання може бути проаналізовано інші документи (Положення про заклад, структуру, штатні розписи тощо).
   Зарахування в спеціальний стаж часу навчання в навчальних закладах у чинному пенсійному законодавстві України не передбачено.
  Таблиця 
Період звернення щодо призначення пенсії         Спеціальний стаж (не менше як)
з 1 січня по 31 березня 2016 року                                 25 років 6 місяців
з 1 квітня 2016 по 31 березня 2017 року                      26 років
з 1 квітня 2017 по 31 березня 2018 року                      26 років 6 місяців
з 1 квітня 2018 по 31 березня 2019 року                      27 років
з 1 квітня 2019 по березня 2020 року                           27 років 6 місяців
з 1 квітня 2020 по 31 березня 2021 року                      28 років
з 1 квітня 2021 по 31 березня 2022 року                      28 років 6 місяців
з 1 квітня 2022 по 31 березня 2023 року                      29 років
з 1 квітня 2023 по 31 березня 2024 року                      29 років 6 місяців
з 1 квітня 2024 року або після цієї дати                        30 років
 
Заступник начальника управління
ПФУ у Тиврівському районі Малишкіна П.С.

 

 

Зміни до Закону України  «Про пенсійне забезпечення
осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб»
    Законом №1678-УІІІ внесено зміни до статті 1-2 та статті 30Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі Закон № 2262-ХІІ), згідно з якими право на отримання пенсії  в разі втрати годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених у пункті «а» статті 20 Закону № 2262-ХІІ, надано дружині (чоловіку) годувальника незалежно від факту його (її) роботи або проходження військової служби.
     Відповідно до пункту «д» статті 30 Закону №2262-ХІІ пенсія в разі втрати годувальника призначається дружині (чоловіку) або одному з батьків чи діду, бабусі,  брату або сестрі незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника , які не досягли 8-річного віку, і не працює. При цьому до прийняття Закону №  1678-УІІІ дружина (чоловік) годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених у пункті «а» статті 20 Закону № 2262-ХІІ мали право  на отримання пенсії в разі втрати годувальника незалежно від того, працюють вони чи ні.  Проте в період проходження військової служби дружина (чоловік) годувальника, зайняті доглядом за дітьми  померлого годувальника до досягнення ними 8-річного віку, не мали права на отримання пенсії в разі втрати годувальника. Змінами, внесеними до Закону № 2262-ХІІ Законом № 1678-УІІІ, з 13 листопада 2016 року право на отримання пенсії в разі втрати годувальника надано дружині (чоловікові) годувальника, померлого внаслідок поранення , контузії, каліцтва, захворювання , одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків ) чи пов’язаних з перебуванням на фронті , у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях , визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або участю у бойових діях у мирний час, а також інші причини, зазначені у статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зайнятими доглядом за дітьми померлого годувальника до досягнення  ними   8-річного віку, в період проходження військової служби.
    Пенсія в разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли), зоврема внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконання  інших обов’язків військової служби  (службових обов’язків), призначається в розмірі 70% від грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається в розмірі 90% від грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника , що розподіляється між ними рівними частинами, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї. У тих же розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей,    до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
     Пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не  можуть бути нижче двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» (зі змінами) розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня 2016 року становитиме 1247 грн., відповідно розмір пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ не може бути нижчим за 2494 грн.
 
Заступник начальника управління
ПФУ у Тиврівському районі Малишкіна П.С.
 
 
 Про забезпечення своєчасної виплати пенсій
січня 2017 року в грудні 2016 року.
 
      На виконання постанови КМУ «Деякі питання виплати пенсії» , прийнятої 21.12.2016 року, Пенсійним фондом України 26-29 грудня поточного року буде проведено виплату пенсії січня 2017 року за датами виплати з 4 по 15 число  січня включно  через рахунки одержувачів у банках,  та з датами виплати з      4 по 10 число січня - одержувачі через відділення  зв’язку.
   Одержувачам пенсій через установи банків з датами виплати з 16 по 25 число та  одержувачам пенсій  через відділення поштового зв’язку з датами виплати з 11 по 25 число  буде пенсію виплачено в плановий період у січні 2017 року.
 
Управління ПФУ у Тиврівському районі